•  

Posted on Haziran 9th, 2015

RAKAMLARLA DERİ’YE DOKUNMAK!

Amerika Birleşik Devletleri’n de Lear Corp. Firması Eagle Ottawa (Otomotiv sanayi için büyükbaş deri üreticisi) firmasının tüm üretim tesislerini (ABD, Macaristan ve Çin) $ 850 Milyon (USD) ödeyerek satın Aldı.

Çin’li Jihua Firması, 100 yıllık bir geçmişe sahip İtalyan Conceria De Chienti firmasının 25%’ne € 20 Milyon (Euro) ödeyerek ortak oldu (firma dana ve keçi üretiminde bilinen bir firma).

Louis Vuitton $ 30 Milyon (USD) ödeyip Singapur’da krokodil tipi deri üretimi yapan Heng Long fabrikasını satın aldı. Heng Long aynı zamanda Prada’nın da tedarikçi firmasıdır. Şimdi Prada bir başka tedarikçi mi bulacak veya satın alacak?

Büyükbaş deri üreticisi olan Alman kökenli Saigon Tec. $ 15 Milyon (USD) yatırımla Missisippi/ABD’de yeni bir üretim tesisini faaliyete geçirdi.

Çin’li Huasi Tarım Grubu Hebei bölgesinde  lüks deri (Fur) üretimi için  $ 65 Milyon (USD) yatırımı hayata geçirdi.

Fransız Deri Endüstrisi toplam 8.000 (Sekiz Bin) firma, 70.000 (Yetmiş Bin) çalışan ve 2014 yılı itibarı ile € 15 Milyar (Euro) ciro ile Dünya’nın 3.cü büyük ham deri ve mamul deri ihracatçısı oldu.

İrlanda’dan Çin’e yapılan  yeni sezon yünlü kuzu deri satışlarında ortalama fiyat $ 7.50.-/bir deri (USD) CIF oldu.

İngiltere halen kesimlerin fazlalığı ve deri çaplarının İrlanda’ya göre daha küçük olmasından dolayı yeni sezon yünlü kuzu derisinde Çin’e satış, ortalama fiyat $ 6.50.-/bir deri (USD) CIF oldu.

Avustralya, halen Çin ve Rus alıcıların yünlü koyun ve kuzu derisi için tek başlarına kontrol ettikleri pazar özelliğini korumakta ve fiyatlar derilerin çapları,cilt ve özellikle Yün kalitelerine göre $ 8.00-14.00-/bir deri (USD) FOB Arasında Alıcı bulmakta.

İspanya’da 3.5 – 4.25 SQFT arası çaplı derilerde satış problemi devam etmekte satıcılar iştahlı alıcılar iştahdan kesilmiş durumda. Fiyatlar kalite, % ORANI, bölgelere göre € 6.00 – 8.00/bir deri (Euro) CIF Alıcı beklemekte. Türkiye’den gelen karşı teklifler de nerede ise tam bu rakamların yarısı. Yeni sezon Merino kuzu derisi için ortalama € 14.00/bir deri (Euro) CIF fiyat istenmekte.

Büyükbaş ham deri fiyatları,geçen yazımızda belirttiğimiz rakamlar seviyesinin +/- 5-10% arasında aAlıcı bulmakta. Özellikle 35+ Kg üstü derileri otomotiv sanayi üretimi ciddi biçimde desteklemektedir.

Son söz; gerçekler değiştiğinde benim de fikrim değişebilir!! (İngiliz Ekonomist John Keynes)

Saygılarımla,

M.Ferit Karslı

(9.Haziran.2015)

Filed under Genel, Piyasadan Veriler |

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.