•  
  • Mekong havzasının Deri’ye etkileri (gelecekle ilgili hayaller!!)

Mekong havzasının Deri’ye etkileri (gelecekle ilgili hayaller!!)

Posted on Ekim 12th, 2015

Mekong havzasının Deri’ye etkileri (gelecekle ilgili hayaller!!)

Laos, Tayland, Kamboçya, Myanmar (Burma) ve Vietnam, Çin deri sanayi içindeki fiyat artışları (özellikle maaşlar) sebebiyle hali hazırda (Vietnam / Kamboçya / Tayland) ve gelecekte üretimin ciddi bir kısmının yapılacağı (ağırlıklı olarak Çin deri sanayinin yaptığı ve yapacağı yatırımlar ve diğer ülke yatırımları ile beraber) ülkeler olarak öne çıkmaya başlamışlardır.
Güney Doğu Asya bölgesinde diğer önemli üreticiler olarak Hindistan, Bangladeş, Endonezya ve Filipinler önemli atılımlar içinde bulunmaktadırlar. İş gücünün ciddi ucuzluğu, üretim kapasitelerinin (Çin kadar devasa olmasa bile) büyüklüğü ve hızı, özellikle bu ülkelere göre “daha” Batı’da bulunan ekonomik ve demokratik gelişimlerini tamamlayamamış ülkelerde yapılan aynı tip üretimleri etkileyecek seviyelere gelmiş bulunmaktadır. Bir de tüm bunlara Mekong Havzası’nın yapacağı etkileri göz önüne alırsak, şahsi görüşüme göre Orta Doğu ve Avrupa’da ki üreticilerin gözleri, kulakları bu bölgelerde daha da çok olacaktır/olmalıdır.
Belirli bir kalitenin (moda, dizayn, marka) üzerinde olup, moda dünyasını domine eden Avrupa ülkeleri ve buralarda ki üreticilerin bu süreci doğal olarak yönlendirmeleri beklenmektedir. Önemli olan geri kalan deri üreticisi olan ülkelerin (Türkiye) neler yapabilecekleridir. Tamamen stratejik işbirlikleri, vizyon gerektiren bu durumlarda iş adamlarının, üreticilerin ve devletlerin ortak paydaları acil belirlemeleri ve harekete geçmeleri gerekmektedir. (Yeni imzalanan ve parlamentolarda onaylanmayı bekleyen  Asya-TransPasifik Ticaret anlaşmaları) Peki bu arada ham deri dünyasında neler olmakta? Hepimizin yakından hissettiği talepte azalma, ödemelerdeki aksamalar (Akreditiflerin açılamaması veya ön ödemelerin yapılamaması) sadece Türkiye’de değil tüm dünyada hissedilmekte, özellikle fiyat düşüşlerinden dolayı pahalı kalan ham derilerde siparişlerin iptal edilip yeniden fiyat konuşulmak istenmesi (kontratlara uyulmaması) Çin’li alıcılar ve Amerika’lı satıcılar arasında ciddi sorunlar yaratmış ve bu ülkeler arasında yüksek sesle dile getirilmiş ve getirilmeye devam etmektedir.
Büyükbaş ham deride “otomotiv ve havacılık sanayileri” etkili olmaya devam etmekte, bunun yanında talep gerilemesi görülen Çin piyasasını “parlak !!?? ekonomisi” ile Amerika Birleşik Devletleri dengelemeye çalışmakta ve şu anda tüm üreticilerin gözü kulağı her 2 ülkenin ekonomisinin üzerinde olmaktadır.

Avrupa’da büyükbaş ham deri fiyatları (ülkelere ve bölgelere göre +/-10% değişebilir);
20/21 Kg. yaş tuzlu salamura erkek hayvan derisi….. Euro 2.20.-/Kg. FOB
29/30 Kg. yaş tuzlu salamura dişi hayvan derisi….. Euro 1.70.-/Kg. FOB
40/+  Kg. yaş tuzlu salamura boğa derisi….. Euro 1.90.-/Kg. FOB

Küçükbaş ham deri fiyatları;
Avustralya Bahar Kuzu (7.0-9.0 sqft/bir deri) 100% Kürk Süet kalite… USD 14.50.-/bir deri CIF
Avustralya Dorper Kuzu (Hairsheep 7.0 sqft/bir deri) 100% Zig kalite.. USD   6.00.-/bir deri CIF
İngiliz Bahar Kuzu (7.0 sqft +/bir deri) 100% Kürk Süet kalite………… USD  6.00.-/bir deri CIF
İspanyol Merino Kuzu (5.8-6.75 sqft/bir deri) 100% Kürk Süet………… Euro 14.00.-/bir deri CIF

Son söz; Mekong havzası/deltası, benim hayal dünyamı zenginleştiren roman kahramanı Nicholai Hel’in (yazar Trevanian, 1.ci kitap = Şibumi ve 2.ci kitap = Satori/Trevanian’ın ölümünden sonra ailesinden izin alınarak yazar Don Wislow tarafından yazılmıştır) maceralarının geçtiği bölgelerden biridir.

Saygılarımla,

M.Ferit KARSLI (11.Ekim.2015)

Filed under Piyasadan Veriler |

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.