•  
  • Deri dünyasında kriz?

Deri dünyasında kriz?

Posted on Kasım 22nd, 2011

Deri dünyasında kriz?

Uzun bir yurt dışı seyahati ardından memlekete dönüşümde meslektaşlarımdan bazı bilgileri yazıya dökmem gerektiği ifade edilince ben de aldım klavyeyi elime;

Öncelikle Avustralya, Yeni Zelanda ve Vietnam ardından da Kuzey Amerika’yı (ABD ve Kanada) ele almaya, gördüklerimi (Deri Sanayi yatırımları, büyükbaş/küçükbaş ham deri ticaretinden, moda trendleri vb. gibi) aktarmaya çalışayım.

Avustralya’da küçükbaş deri alıcıları “her zaman” olduğu gibi güçlü Çin tabakhaneleri ve “Çinlilerle işbirliği yapan Rus alıcılar”. Kürk-süet giysilik, ayakkabılık, astarlık üretim tipi derilerin fiyatları yün kalitesi ve deri çaplarına bağlı olarak (54/56′s ve daha üstü yün kalitesi 7.0-10 SQFT deri çapları) USD 6.00-12.00.-/bir deri (FOB) arasında alıcı bulmaktadır. (Yüksek yün kalitesi deri bulmak oldukça zor!!)

Büyükbaş deride alıcılar ham deriden kromlu deriye Tayvan, Kore, Çin ve Vietnam gibi ülkelerin alıcıları ortalama 26+ üstü Kg. Erkek ve düve hayvan derilerinde fiyatlar “bölge ve kaliteye” göre USD 2.25.-/Kg. (FOB) ile özellikle talebi oldukça fazla olan 35+ mallarda USD 2.75-3.25.-/Kg. (FOB) arasında değişmekte.

Hem Avustralya hem de Yeni Zelanda’da ham deri satıcısından yarı mamul deri satıcısına kadar (büyükbaş/küçükbaş) istediklerinden düşük veya istemiş oldukları fiyattan tüm ticaret erbabı mallarını “satabilmektedir”. Yeni Zelanda’da küçükbaş pikle deri satışlarının neredeyse “büyük miktarı” yünlü ham deri olarak Çinli ve Rus alıcılara satılmaktadır.

Vietnam deri sanayi üretimi ihracat rekorları kırmakta 2015 yılı sonu itibarı ile “tüm” deri mamulleri ihracat rakamı toplamının USD 14 Milyar (On Dört Milyar) olmasını hedeflemektedirler. Üretim, yabancı yatırım ortaklıkları ile büyükbaş deri üretiminde olanca hızı ile devam etmekte ve başta Çinli üreticiler olmak üzere rakiplerini zorlamaya devam etmektedirler.

Amerika ve Kanada’ya gelince, özellikle Amerika’da büyükbaş ham derinin en büyük alıcıları Çin ilk sırada olmak üzere Tayvan, Meksika, Kore ve zaman zaman İtalya olmaktadır. Fiyatlar (Kg) ortalama USD 3.00.-/Kg ve üzerinde olup “canlı hayvan kesimlerinde” geçtiğimiz seneye göre “eksilme” görülmektedir. Kanada’dan da satışlar büyükbaş ham deri olarak Amerika, Meksika ve Çin’e yapılmaktadır. Fiyatlar Amerika Birleşik Devletleri ile aşağı yukarı aynı seviyelerde.

Detayları, ayrı bir tartışma konusu olan Amerika Birleşik Devletlerin de “ham deriden mamul deriye kadar fabrika bazında deri yatırımları ciddi büyüklüklerde artarak devam etmekte olduğunu” özellikle belirtmek isterim.

Zaman ve yer bulduğumuz takdirde bu konu ile ilgili haber ve düşüncelerime ileride devam edebileceğimi ümit ediyorum.

Son taze haber; İngiltere’de yeni mevsim kuzu derisi (Kürk süet için uygun 6.75 SQFT ortalama/bir deri ve yün uzunlukları 3.5-5.0 cm arası) £ 4.10.-/bir deri CIF alıcısına kavuştu.

Son söz; ürettiğimiz değerler kadar değerli olabiliriz.

Saygılarımla,

M. Ferit Karslı

 

Tags: , ,
Filed under Piyasadan Veriler |

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.