•  
  • DERİ’N DARBE

DERİ’N DARBE

Posted on Temmuz 29th, 2015

DER’İN DARBE

6.6 Trilyon Amerikan Dolar’ı büyüklüğünde ki Çin borsasında, 2014 yılı resmi rakamlarına göre 90 (Doksan) Milyon bireysel yatırımcı varmış!? Ayrıca, daha önceki yazılarımda (TÜRDEV gazetesi) belirtmiş olduğum gibi BCG (Boston Consulting Group/USA)’un 2013 yılında yapmış olduğu çalışmalar sonucunda, Çin’de yıllık geliri “en az” USD 20.000.-(Yirmi Bin) ve üstünde (üstü açık!!!) geliri olan ve “tüketim canavarları olarak isimlendirilen” bireylerin sayısı 120 Milyon (Yüz Yirmi Milyon) olduğu açıklanmıştı. Bunu yazmamın sebebi, bu kişilerin yatırımlarının Çin Hisse Senedi Piyasası ve Konut yatırımlarında değerlendirildiği ve son 1 yıl  içinde Çin Borsası’nın bir asansör gibi yükselip ve son 1 ay içinde de aynı hızla geri dönüş moduna girmesi ve devletin olası problemlere karşı son 1 ay içinde borsada ki “kamu kuruluşlarına” 500 Milyar Amerikan Doları para desteği vermesine rağmen gene de sert dalgalanmanın önüne geçememiş olması (daha konut balonu patlamadığını ifade ediyorlar/ümit ederim böyle bir problem gerçekleşmez) bunun da bizim ve Rus piyasalarını negatif etkilemesi. (Çin’den akreditifler açılmıyor/fiyatı kesilmiş mallarda yeniden pazarlıklar yapılıyor/gümrüklerden mal çekiminde ciddi bir gecikme söz konusu!! Rusya ile aramızda ki alışveriş sistemini zaten hepiniz çok iyi biliyorsunuz, tekrara gerek yok zannedersem.)

Peki tüm bu durumlar, dünyada ki deri fiyatlarını nasıl etkileledi, etkilemeye devam ediyor?

Büyükbaş ham deri fiyatları, 35 Kg. ve üstü ağırlıkta ki erkek hayvan derilerinde “otomotiv ve havacılık sanayilerinin talepleri ile”  fiyat standartını daha hafif Kg. derilere ve dişi hayvan derilerinde ki fiyat düşüşlerine rağmen “korumakta”. Özellikle 35 Kg. üstü erkek hayvan derilerinde fiyatlar USD 2.50.- 2.80.-/Kg. aralığında ABD’den Avrupa’ya ve Avustralya kıtasına kadar işlem görmekte.

Özellikle Güney Amerika’da ki ülkelerde (Brezilya) üretilen Kromlu TR1 deri fiyatlarında ki yıllık kayıp miktarı 30%’u buldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nden yapılan büyükbaş ham deri alımlarında, gene Çin 1 numara ve Tayvan, Kore, Vietnam, Meksika, İtalya peşi sıra gelmektedir.

Küçükbaş ham deride fiyatlar, Avustralya’da USD 8.00-12.00.-/FOB olup derilerin yün kalitesi (dense wool), yün uzunlukları, deri çaplarına göre esas olarak Çin’li ve bir kaç Rus alıcı tarafından sürüklenmekte, aynı şekilde İrlanda ve İngiltere’de de esas alıcı şu ana kadar bir kaç Çin’li firma olup fiyatlar USD 6.50-7.50.-/CIF arasında değişmekte.

İspanya’da Merino tipi kuzu derisinde fiyatlar mevsimden dolayı kalite azalması ve düşük talep durumuna göre Euro 11.00-12.50.-/CIF arasında değişmekte. Lechal tipi 3.5-4.5 sqft arasında ki “toskana” tipi derilere sınırlı talep olup fiyatlar Euro 8.00-9.00.-/CIF civarında değişiklik göstermektedir. Avrupa’da ki diğer ülkelerde de fiyatlar “alıcının vereceği rakamlara göre şekillenmekte” olup talep oldukça düşüktür.

Deri fiyatlarında ki bu inişlerin çıkışların yanında hayat olanca hızı ile devam etmekte, Afrika’dan Asya kıtasına, Asya’dan  diğer tüm kıtalara kadar hemen her yerde “deri üretim yatırımları/hayvancılık yatırımları” ile ilgili çok ilginç ortaklıklar/satın almalar veya ileri dönük anlaşmalar yapılmakta. Bu durumun ayrı bir konu olarak ele alınmasının çok faydalı olabileceğini düşünürken “en taze haber” ünlü Çin’li yatırımcı ve Tianma grubun sahibi Xingfa Ma  dan geldi!! Geçen hafta 47 Milyon Avustralya Doları daha ödeyip son 12 ay içinde 3.cü büyükbaş hayvan çiftliğinin sahibi oldu. Darısı bizim başımıza.

Son söz, severek okuduğum iktisatçı Charles Kindleberger’den; Kökü kurumayan döngülere “mali kriz” denir.

Saygılarımla,

M.Ferit KARSLI

29.Temmuz.2015

Filed under Piyasadan Veriler |

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.