•  
  • Deri’den haberler!

Deri’den haberler!

Posted on Aralık 3rd, 2015

Deri’den haberler!

Yeni bir yıla doğru adım adım yaklaşırken deri dünyasından bazı ilgi çekici haberlerleri vermeye çalışalım.

1992 yılında ilk olarak ziyaret ettiğim ve ticari faaliyetimi gerçekleştirdiğim Arjantin’in Buenos Aires şehrinde ki “Liniers” büyükbaş canlı hayvan pazarı 20.000 metre kare alana kurulu ve haftanın 4 iş günü günlük ortalama 12.000 adet ve her biri ortalama 400 Kg. ağırlığa sahip Black Angus ve Hereford ırklarının satışının yapıldığı çok hareketli bir pazardır.

1901 yılında açılan Liniers büyükbaş canlı hayvan pazarı Arjantin’de ki hayvanların yüzde 15′ nin satıldığı bir pazar olarak Güney Amerika’da oldukça meşhur ve aynı zamanda ilgilenenler için turistik ziyaret yapılabilen ilginç yerlerden biri olarak dikkat çekmektedir.

10 Asya ülkesi arasında gerçekleştirilmiş (Çin / Mynmar / Tayland / Laos / Filipinler / Kamboçya / Malezya / Vietnam / Singapur / Endonezya) olan ve 500 Milyar Dolar ticaret hacmi ve bugüne kadar yapılmış 130 Milyar Dolarlık ticari yatırım hacmina sahip Asya Ticaret Ortaklığı’nın 2020 yılı hedefi 1 Trilyon Dolar ticaret büyüklüğü ve 100 Milyar Dolar ilave ticari yatırım olup dünyanın 2.ci büyük ekonomi ortaklığı olma yolunda ilerlemektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’n den Çin’e yapılan büyükbaş deri ihracatı 2015 yılının ilk 9 ayı içinde yaklaşık 11 Milyon “adet” olup bu rakam bir önceki seneye göre yaklaşık yüzde 14 düşüş göstermiştir.

Avustralya’nın 4.cü büyük et üretici ve ihracatcısı Bindaree Beef’in yüzde 45 hissesi Çin’li Shan Dong Delisi Food Co. firması tarafından 105 Milyon Amerikan Dolarına satın alındı.Bindaree Beef’in Asya pasifik bölgesi ülkelerine yaptığı yıllık satış rakamları 700 Milyon Doları bulmakta.

Çin’in 2014 yılı içinde yapmış olduğu “sığır eti” ithalatının 1.5 Milyar Amerikan Dolarına ulaştığı açıklandı.

Bu arada bazı Amerikan “emeklilik” fonlarının Avustralya’da hayvan çiftliklerinden yatırım amaçlı hisse senedi aldıklarını belirtelim.En son,varlıkları 9 Milyar Dolara ulaşan Michigan Municipal Employee’s Retirement System Avustralya’da 180 Milyon Amerikan Doları bulan yatırımlar yaptığını da belirtmek isterim.Yatırım yapılan çiftlikler “lisanlı ihracat çiftlikleri” kategorisinde isimlendirilmektedir.

Otomobil üretici ve satıcıları halen altın yıllarını yaşamaya devam etmekte ve bunun sonucu olarak büyükbaş deri fiyatları dünyada ki ekonomik yavaşlamanın etkisine direnç göstemeye devam etmekte. Bunun en güzel örneklerini, Avrupa’da iyi kaliteli dişi hayvan derilerinde ki fiyatlara bakıp görebiliriz (yaş tuzlu salamura 27Kg. ve üstü € 1.60.-/kg. FOB).

Ayrıca yaş tuzlu salamura 27 kg. civarındaki genç ve erkek hayvan derilerinde fiyatlar halen €2.00.-/kg. FOB olarak müşteri bulmakta.

Küçükbaş deri fiyatları İrlanda’da kürk süet için seçilmiş kuzu derilerinde “sezonluk ortalamayı”  USD 6.50.-/bir deri CIF, İngiltere’de ise USD 6.00.- / bir deri cif olarak tamamladı. Sezon olarak zig (nappa) kalitesine uygun İngiliz kuzu derileri ortalama USD 4.50.-/bir deri cif satışa sunuldu.

İspanyol Merinos tipi kuzu derilerinde fiyatlar halen bölge ve kalitelerine göre USD 14.50-15.00.-/bir deri CIF aralığında satılmaktadır.

Avustralya’da ki bahar kuzu sezonu devam etmekte ve piyasa her zaman olduğu gibi Çin’li firmalar tarafından kontrol edilmektedir. Özellikle “çok yüksek kaliteli yüne” sahip kuzu derileri çap ve kalitelerine göre USD 16.00-18.00.-/bir deri FOB olarak alıcı bulmakta, daha düşük yün kalitesine sahip derilerde gene kürk süet ve astarlık olarak ayrılmakta, çap ve kalitelerine göre USD 12.00-14.00.-/bir deri Fob olarak alıcı bulmaktadırlar.

Son söz; gıdayı kontrol eden insanlığı kontrol eder. Petrolü kontrol eden ülkeleri kontrol eder. (Henry Kissigner/Eski ABD Dış İşleri Bakanı)

Sağlık, mutluluk, kazanç dolu, bol derili yeni bir yıl dilerim.

Hoşçakalın.

M.Ferit KARSLI

(3.Aralık.2015)

Filed under Piyasadan Veriler |

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.