•  
  • Aktiviteler 2012

Aktiviteler 2012

Posted on Şubat 16th, 2013

Uluslararası Deri Sanayicileri Konseyi (ICT), Uluslararası Ham Deri Tacirleri Birliği (ICHSLTA) ve Uluslararası Deri Teknisyenleri ve Kimyacıları Birliği (IULTCS) ana temsilcileri, deriyi destekleme konusunda güç birliği yapma kararı almışlardır.
Organizasyonlar, mevzuatların netliği, deri ve deri mamülleri standartlarının oluşturulması konusunda dünya çapında stratejilerin yapılmasını koordine etmeyi ve mevcut deri markasının doğru kullanımının belirlenmesine yönelik tanıtımı için birlikte çalışmayı planlamaktadır. Ayrıntıların görüşüldüğü toplantı Ocak ayında Türkiye’ de gerçekleştirilmiştir.

İstanbul Deri Fuarında Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü tarafından “Deri Dünyasında Son İnovatif Gelişmeler” konusunda bir sunum yapılmıştır.

Mart ayında yapılan Olağan Genel Kurul sonucunda DETEK Derneği yönetim kurulu değişmiştir. Yeni yönetim kurulu Hasan Basri Yorulmaz, Prof. Dr. Altan Afşar, Yonca Eryaşa, Özcan Küçük, Ahmet S.Gürsoy, Mukadder Adil, Hasan Özgünay, M. Ferit Karslı, Tarık Erdal dan oluşmuştur. Yönetim Kurulu başkanlığına Sn. Hasan Basri Yorulmaz seçilmiştir.

15 – 16 Mayıs 2012 tarihinde Uşak Deri Sanayiciler tarafından düzenlenen “Dünya Deri Sektörü 2020 yılı Perspektifi” konulu panele Detek Yönetim kurulu katılmıştır.
IULTCS Başkanı Sn. Dr. A. Volkan Çandar panelde oturum başkanlığı yapmıştır.

Deri sektöründeki firmaların karşılaştığı sorunlardan biri olan; marka kurumların talep ettikleri standart değerler analiz yöntemlerinin tekstil değerleriyle karşılaştırılması konusunda yaşanılan sıkıntıların çözümü için yapılan toplantıya derneğimiz katılmış ve çözüm önerilerini sunmuştur.

Sektör temsilcilerinden oluşturulan deri ayna komite üyeliğine Detek üyesi Dr. Murat Tozan seçilmiştir.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından yürütücülüğü dernek üyelerimizden Prof Dr Erdem Görgün’ e verilen “Tehlikeli Madde Kirliliğinin Kontrolü”  projesi kapsamında, yüzeysel sulara karışması muhtemel tehlikeli maddelerin ve araştırılarak tespit edilmesi, ve elde edilen veriler doğrultusunda sektörel bir envanter hazırlanması çalışmasına derneğimiz de katkı sağlamaktadır.

T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda, İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü tarafından; deri sektörünü tanıtan, en iyi üretim yöntemlerinin tartışıldığı, sektörün kirlilik envanterinin çıkarıldığı, deri ve sıvı atıkların deşarj limitlerinin belirlendiği, deşarj limitlerinin hayata geçirilmesine ait, öneri niteliğinde bakanlığa sunulmak üzere hazırlanacak rapor için yapılan çalıştaya dernek temsilcilerimiz katılmış ve çalıştay da alınan kararlar ve çözüm önerilerini içeren rapor tarafımızdan sektör kurum ve kuruluşlarına dağıtılmıştır.

23 Kasım 2012 tarihinde İTKİB tarafından düzenlenen 15. Deri Zirvesi’ ne derneğimiz katılmıştır. “Markalaşma, Farklılaşma” konulu seminere katılımcılar yoğun ilgi göstermiştir.

2013 yılında İstanbul’ da gerçekleştirilecek olan XXXII. IULTCS Kongresi sponsorluk dosyaları tüm sektöre dağıtılmış ve sponsorluk görüşmelerine başlanmıştır. Bu bağlamda Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sn. Mehmet Büyükekşi’nin başkanlığında yapılan akşam yemeğine tüm sektör temsilcileri katılmıştır.

 

Filed under Deri Dünyasından Haberler |

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.